ZAPRASZAM NA NOWĄ STRONĘ www.zaplecione.pl

czwartek, 7 lutego 2008

Muzyka - W grocie króla gór

Wpadł mi w ręcę agat, przepieknie utworzony przez naturę i pomyślałam o równie pięknej ilustracji muzycznej, którą skomponował Edward Grieg na zamówienie Ibsena do przedstawienia Peer Gynt - W grocie króla gór.
Peer Gynt próbuje uciec przed trolami i ich królem. Pościg odbywa się w ciemnej grocie, a ucieczka jest skazana na niepowodzenie. Trole przynoszą ogromne kamienie, aby zablokować Peer'owi drogę odwrotu.

Surowy nastrój otoczenia chciałam oddać poprzez oszczędną formę wisiora. Polerowany plaster agatu został uchwycowny w siatkę z cienutkiego drutu (wykorzystałam do tego wskazówki Eni Oken), a sama forma kamienia wyglądem przypomina górską grotę, z której uciekał Peer Gynt.
Chciałam aby Peer'owi było raźniej w tych ciemnych okolicznościach, stąd zapięcie łańcuszka kształtem przypomina - przynajmniej w moich oczach :))- lampę. Do jego wykonania użyłam dwóch grudek bardzo ciemnego bursztynu.

Wisior ma wygląd jednocześnie nowoczesny i odrobinę bajkowy, romantyczny. Podobnie jak muzyka Griega, który żył i tworzył na przełomie romantyzmu i modernizmu.
Całość została mocno zoksydowana i zmatowiona.
rozmiary wisiora - ok. 7,5 x 4,5 cm
długość łańcuszka z zapięciem - 57 cm

0 komentarze: